Razem przez Pomorze

Każda podróż to pewne wyzwanie, które pozwala nam czerpać wiele radości, odkrywać nowe miejsca, jak również  sięgać w głąb naszej osobowości. Na taką przygodę zdecydowała się grupa młodych ludzi z  Oławy i Barntrup.

W dniach 24.09 – 28.09 uczniowie Zespołu Szkół im. Zjednoczonej Europy w Oławie oraz gimnazjum w Barntrup realizowali wspólnie projekt w ramach wymiany polsko-niemieckiej. Obie szkoły partnerskie współpracują z sobą od ok. 30 lat. Tegoroczne spotkanie odbyło się w Gdańsku. W ramach wcześniej ustalonego programu grupa 46 osób wspólnie poznawała Trójmiasto oraz województwo pomorskie. W pamięci wszystkich pozostaną uroki zabytkowego Gdańska, spacery po plaży, rejs statkiem na Westerplatte, zbiory Hevelianum i Muzeum II Wojny światowej, Akwarium gdyńskie czy  zamek krzyżacki w Malborku.  Oprócz wielu atrakcji uczniowie mogli poznać rówieśników z sąsiedniego kraju, sprawdzić swoje umiejętności językowe, a dwóch oławskich gitarzystów stworzyło doskonałą oprawę muzyczną na ognisku wieńczącym wspólny pobyt.

Wspólne spędzanie czasu niesie z sobą wiele wartości. Pozwala przezwyciężyć utarte stereotypy i wzajemne uprzedzenia. Znamienna jest wypowiedź jednego z uczestników z Niemiec w czasie ewaluacji projektu:  „Jestem w Polsce po raz pierwszy i zaskoczył mnie wizerunek kraju.  Nie sądziłem wcześniej, że jest to tak nowoczesne państwo.”

Impreza została dofinansowana ze środków organizacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży, co pozwoliło na znaczące zmniejszenie jej kosztów.