Loading color scheme

NASI ZA GRANICĄ

Drezno

Co robił w Dreźnie król Polski August II Mocny? Gdzie znajduje się największa w świecie kolekcja porcelany? Skąd wzięły się w galerii handlowej rzeźby polskiej artystki? Jakie cenne perełki skrywa w sobie miasto zwane „Florencją nad Łabą”? Ile kosztuje najnowszy elektryczny VW produkowany w Dreźnie w Szklanej Manufakturze?

Stolicę Saksonii w Niemczech zdeptali wzdłuż i wszerz uczniowie klas 3B, 5C5 i 5B5, udając się 14 listopada 2023r. w niezwykle ciekawą podróż. Było to połączenie wycieczki turystyczno-krajoznawczej wraz z wycieczką przedmiotową, podczas której klasy technikum o profilu spedytor oraz logistyk zwiedziły nowoczesną fabrykę elektrycznych samochodów osobowych marki volkswagen. Przeczytajcie interesującą relację uczennicy Kamili Kraczkowskiej i obejrzyjcie świetne zdjęcia zrobione przez uczennicę 3B, Olę Smolnik. Wspaniałą fotorelację ujętą obiektywem Weroniki Bobińskiej z 3B możecie podziwiać na szkolnym fb, a niezwykle ciekawe ujęcia autorstwa Kaspra Sitnik - Kościelskiego z tej samej wyprawy zobaczycie na szkolnym Instagramie.

„Wyruszyliśmy z Oławy we wtorek14.11.2023 z samego rana w kierunku Drezna z klasami 3b 5c5 i 5b5. Podróż autostradą wraz z przekroczeniem granicy polsko-niemieckiej odbyła się bez problemów. Po czterech godzinach jazdy byliśmy już na miejscu. Zwiedzanie zaczęliśmy około godziny 10:30 od tarasów kompleksu pałacowego Zwinger, rezydencji elektora Saksonii, a jednocześnie króla Polski w XVII w. Augusta II Mocnego z dynastii Wettynów. Następnie poszliśmy do centrum miasta, do tak zwanego Starego Rynku. Zwiedziliśmy tam między innymi barokowy protestancki kościół  NMP - Frauenkirche, który pod koniec II wojny światowej został doszczętnie zniszczony przez naloty dywanowe sił alianckich. W podobny sposób całe Drezno legło w gruzach. Miasto odbudowywano od podstaw przez wiele kolejnych lat. Barwną historię tego interesującego a zarazem pięknego miasta przedstawiał wspaniały przewodnik, pan  Arkadiusz, który towarzyszył nam od początku naszej drezdeńskiej przygody. Spacerując po starej części miasta podziwialiśmy skąpaną w słońcu Operę Sempera, majestatyczną Katedrę Hofkirche, Zamek Królewski. Przechadzaliśmy się Tarasami Brühla,
z których rozpościerał się niepowtarzalny widok na rzekę Łabę.  Po zwiedzeniu starówki Drezna udaliśmy się do autobusu i pojechaliśmy   do Szklanej Manufaktury Volkswagena. W Fabryce poznaliśmy  ciekawą  i nowoczesną produkcję  samochodów elektrycznych, obejrzeliśmy film opisujący krok po kroku powstanie fabryki. Posuwając się za przewodnikiem wzdłuż linii produkcyjnej przyglądaliśmy się automatycznemu składaniu  samochodów, gdzie rękę ludzką od dawna zastępują precyzyjnie wykonujące czynności roboty. Po zakończonym zwiedzeniu manufaktury  udaliśmy się krótkim spacerem do Galerii Staromiejskiej na przerwę obiadową. W sieci gastronomicznej Heisser Wolf (gorący wilk) można było skosztować specjałów kuchni niemieckiej z saksońskimi akcentami, gdzie np. obowiązkowym dodatkiem do mięs jest musztarda J. O godz.  17 00  wszyscy razem udaliśmy się do autokaru. Do Oławy  przybyliśmy o godzinie 21. Uważam, że wycieczka do niemieckiego Drezna była pouczająca i bardzo ciekawa. Sprawdziło się powiedzenie: PODRÓŻE KSZTAŁCĄ. Dziękujemy naszym nauczycielom – organizatorom i opiekunom niniejszej wycieczki: pani Katarzynie Bandurze, panu Dawidowi Kułakowskiemu oraz pani Natalii Frysztak.”

Drezno

Drezno

Drezno

Drezno

Drezno

Drezno

Drezno

Drezno

Drezno

Drezno

Drezno

Drezno

KB