Loading color scheme

NASI KOSZYKARZE ZAGRAJĄ W FINALE

Po bardzo emocjonującym turnieju półfinałowym licealiady w koszykówce chłopców rozgrywanym 3 lutego br. w oleśnickiej hali sportowo-widowiskowej ATOL reprezentacja Zespołu Szkół w Oławie zajęła I miejsce i awansowała do grona czterech najlepszych zespołów, które w najbliższy piątek 10.02.2023 zagrają w finale strefy wrocławskiej licealiady.

MISTRZOWIE POWIATU OŁAWSKIEGO AWANSOWALI DO FINAŁU STREFY WROCŁAWSKIEJ LICEALIADY W KOSZYKÓWCE CHŁOPCÓW

W oleśnickim turnieju półfinałowym grupy „A” spotkały się reprezentacje następujących szkół: ZSZ w Oleśnicy,  I LO w Miliczu oraz ZS w Oławie. Warto podkreślić, że każdy ze wspomnianych zespołów wcześniej wywalczył mistrzostwo swojego powiatu, więc rywalizacja zapowiadała się niezwykle emocjonująco. I tak rzeczywiście było. W pierwszym meczu nasi reprezentanci spotkali się z reprezentacją gospodarzy turnieju - Oleśnicą. Oławianie do tego meczu przystąpili z respektem dla przeciwnika, więc pierwsze minuty określić można było jako rozpoznanie możliwości i umiejętności oleśniczan. Jednak już w drugiej i trzeciej kwarcie reprezentanci oławskiego Zespołu Szkół narzucili swój sposób gry oraz wypracowane na treningach zagrania i znacząco zwiększyli tempo poruszania się po boisku. To zaczęło przynosić efekty i znalazło odzwierciedlenie w przewadze punktowej, którą uzyskali oławscy koszykarze w drugiej i trzeciej kwarcie. Pod koniec trzeciej kwarty zawodnicy z Oleśnicy zaczęli odrabiać straty by w ostatnich minutach czwartej kwarty uzyskać trzy punkty przewagi. To co działo się w  ostatniej minucie czwartej kwarty nie ustępowało najbardziej emocjonującym scenariuszom filmowym. Na 5 sekund przed końcem meczu nasz reprezentant Patryk Janus celnie rzucił za trzy punkty dzięki czemu na tablicy pojawił się remis gwarantujący dogrywkę. Dogrywka była podobna do tego co działo się na boisku w czwartej kwarcie. Na kilkadziesiąt sekund przed końcem ponownie prowadziła drużyna z Oleśnicy i kiedy rywale już prawie zaczynali świętować zwycięstwo oławianie ponownie doprowadzili do remisu i drugiej w tym meczu dogrywki. Jednak w kolejnej dogrywce reprezentanci Zespołu Szkół w Oławie nie pozwolili już sobie wydrzeć zwycięstwa i ostatecznie wygrali mecz 47:45.

W drugim meczu oleśnickiego turnieju zagrały reprezentacje Oleśnicy oraz Milicza. Mecz obu koszykarskich reprezentacji, był bardzo wyrównany, o czym świadczy wynik końcowy. Przewagę punktową uzyskali pod koniec trzeciej kwarty oleśniczanie, którzy kontrolowali ją do końca meczu i ostatecznie pokonali miliczan 39:31

W ostatnim meczu półfinałowego turnieju reprezentanci Zespołu Szkół w Oławie zagrali z reprezentantami I Liceum Ogólnokształcącego z Milicza. Mecz od samego początku do końca przebiegał pod dyktando naszych reprezentantów i zakończył się zwycięstwem ZS w Oławie 35:24

Z kronikarskiego obowiązku informujemy, że w koszykarskiej reprezentacji Zespołu Szkół w Oławie, którą trenuje Bogdan Maciej Olejnik zagrali następujący zawodnicy: Marcel Bernacki, Karol Gaworski, Grzegorz Grabowski, Patryk Janiuk, Patryk Janus, Adam Kozłowski, Adrian Kunicki, Dawid Kuszyk, Mateusz Maksymowicz, Maciej Pińkowski, Gabriel Senyszyn, Radosław Walczak

Komentując występ koszykarzy z Zespołu Szkół w Oławie Bogdan Maciej Olejnik powiedział: -„Jestem bardzo zadowolony z gry i postawy moich zawodników. Po przerwie w rozgrywaniu licealiady, która trwała od marca 2020 roku do roku września 2022, a spowodowana była epidemią covid 19 udało nam się nie tylko odbudować naszą koszykarską reprezentację, lecz także nawiązać do sukcesów poprzednich reprezentacji naszej szkoły. Dziś bardzo młoda i niezwykle uzdolniona drużyna składająca się głównie z uczniów klas pierwszych i drugich nie tylko zrealizowała wszystkie zadania jakie w tym roku szkolnym zostały przed nią postawione, lecz uzyskała nawet więcej niż się można było spodziewać. Nie tylko nie oddała mistrzostwa powiatu, które nieprzerwanie od grudnia 2010 roku do dzisiaj należy do koszykarskiej reprezentacji naszej szkoły, ale podobnie jak ich poprzednicy zakwalifikowała się do finału strefy wrocławskiej. Jest to dla nich wielki sukces, ale również ogromna szansa na powrót z finału z brązowym medalem, tak jak wcześniej trzykrotnie w roku 2014, 2015 i 2017 czynili to ich starsi koledzy. Ktoś może zapytać dlaczego tylko z medalem takiego koloru ? Odpowiedź jest prosta, gdyż reprezentacje wrocławskich szkół, które grają w turniejach finałowych mają w swoich składach nie tylko zawodników, którzy na co dzień grają i trenują we wrocławskich klubach koszykarskich, lecz czasem są wśród nich nawet reprezentanci młodzieżowych drużyn naszego kraju. Wracając do tego co działo się podczas oleśnickiego turnieju to muszę wyróżnić następujących zawodników: Patryka Janiuka, Patryka Janusa, Radosława Walczaka, Gabriela Senyszyna i Adriana Kunickiego to dzięki ich doświadczeniu i postawie wygraliśmy wspomniany turniej. Jeśli chodzi o młodszych zawodników to na turnieju bardzo dobrze zaprezentowali się: Maciej Pińkowski, Adam Kozłowski czy Dawid Kuszyk. Jeśli zawodnicy będą nadal pracować. Bardzo systematycznie oraz bardzo ciężko i nie ulegną złudzeniu doraźnego sukcesu. Mają szansę stać się w przyszłości bardzo dobrze grającą drużyną. Korzystając z okazji dziękuję Pani Dyrektor Jadwidze Braniewskiej i przedstawicielom Rady Rodziców działającej przy Zespole Szkół w Oławie za pomoc w zorganizowaniu transportu do Oleśnicy. Dziękuję Panu Andrzejowi Kozłowskiemu, który jako przedstawiciel Rady Rodziców pojechał z nami na wspomniany turniej. Mam nadzieję, że pozytywna ocena występu naszych reprezentantów przez Radę Rodziców pomoże nam zorganizować planowany od dawna turniej w którym zagraliby koszykarscy mistrzowie powiatów: brzeskiego, strzelińskiego i oławskiego”.

Oleśnicki turniej poprzedziła jednak rywalizacja o Mistrzostwo Powiatu Oławskiego w Koszykówce Chłopców. Warto przy tej okazji przypomnieć sobie historię i dramaturgię tamtego turnieju, który był rozgrywany w hali sportowej Zespołu Szkół w Oławie 7 grudnia 2022 roku

W turnieju o Mistrzostwo Powiatu Oławskiego w Koszykówce Chłopców rozgrywanego 7 grudnia 2022 roku udział wzięły reprezentacje wszystkich szkół średnich z terenu powiatu oławskiego. Jest to warte podkreślenia ze względów sportowych, a także organizacyjnych. Udział wszystkich reprezentacji szkół średnich biorących udział w licealiadzie organizowanej przez Powiatowy Szkolny Związek Sportowy w Oławie zawsze wzbogaca i uatrakcyjnia tego typu rywalizację sportową, a także zwiększa wartość uzyskanego przez drużynę wyniku końcowego. Dzięki szerokiemu uczestnictwu w zawodach zawodnicy mają okazję nie tylko do integracji środowiska koszykarskiego, lecz przede wszystkim do zdobywania doświadczenia i umiejętności, co z kolei sprawia, że z roku na rok podnosi się jakość gry poszczególnych zespołów. Ostatni turniej mistrzowski był bardzo wyrównany i pełen emocji. Wątpliwości kto zostanie mistrzem powiatu oławskiego trwały nawet po zakończeniu ostatniego meczu, gdyż o zwycięstwie zadecydowały tzw. małe punkty podliczane przez sędziów i organizatorów turnieju. Jednak po obliczeniach okazało się, że ostateczna kolejność drużyn była następująca:

I miejsce - Zespół Szkół w Oławie 5 pkt. (+7)

II miejsce - Liceum Ogólnokształcące w Oławie 5 pkt. (-1)

III miejsce - Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Oławie 5pkt. (-6)

IV miejsce - Zespół Szkół z Jelcza Laskowic 3 pkt.

Poszczególne rezultaty uzyskane w kolejnych meczach przedstawiały się następująco:

Poczatek olesnickiego turnieju

Olesnica - zawodnicy na lawce rezerwowych z zainteresowaniem i emocjami ogladaja gre swoich kolegow

Kapitan reprezentacji Radoslaw Walczak odbiera nagrode z rak przedstawiciela SZS Dolny Slask

Radoslaw - kapitan reprezentacji

Wspolne zdjecie naszej reprezentacji z rywalami z Milicza (zielone stroje) oraz przedstawicielem SZS Dolny Slask na zakonczenie turnieju

Z kronikarskiego obowiązku warto przypomnieć, że reprezentacja Zespołu Szkół w Oławie od 2010 roku nieprzerwanie jest Mistrzem Powiatu Oławskiego w Koszykówce Chłopców. We wspomnianym okresie (lata 2010 – 2022) jej reprezentanci trzykrotnie (2014,2015 i 2017) wywalczyli także brązowy medal w Finale Strefy Wrocławskiej Licealiady w Koszykówce Chłopców.

W tym roku prowadzona przez Bogdana Macieja Olejnika drużyna Mistrzów Powiatu Oławskiego w Koszykówce Chłopców wystąpiła w następującym składzie: Marcel Bernacki, Karol Gaworski, Grzegorz Grabowski, Patryk Janiuk, Patryk Janus, Adam Kozłowski, Adrian Kunicki, Dawid Kuszyk, Mateusz Maksymowicz, Maciej Pińkowski, Gabriel Senyszyn, Radosław Walczak.

Podsumowując występ swoich podopiecznych  w Bogdan Maciej Olejnik powiedział:

Nowy i bardzo młody zespół wykonał postawione przed nim zadanie jakim było zdobycie mistrzostwa. Za to należą się wszystkim zawodnikom ogromne gratulacje. Jednak styl pozostawia pewien niedosyt. Reprezentacja Zespołu Szkół w Oławie zagrała „koncertowo” jednie swój pierwszy turniejowy mecz. Był to mecz z Zespołem Szkół z Jelcza-Laskowic wygrany 49:9. W drugim meczu z reprezentacją CKZiU w Oławie nasi reprezentanci zagrali dobrze, jednak już w tym meczu zawodnicy zamiast grać we własnym stylu rozpoczęli indywidualne pojedynki ze znacznie mocniejszymi fizycznie zawodnikami z drużyny przeciwnej. Efektem takiej postawy na boisku było balansowanie na poziomie przegranej. Po odstąpieniu od takiego sposobu prowadzenia walki równie szybko zaczęła się zwiększać przewaga punktowa na naszą korzyść co ostatecznie dało nam wygraną 27:18. Do ostatniego meczu z oławskim Liceum Ogólnokształcącym przystępowaliśmy jako faworyt i do ostatniej kwarty graliśmy jak faworyt jednak w ostatniej kwarcie mając kilku punktową przewagę i tylko dwie minuty do zakończenia meczu zawodnicy na boisku zaczęli się zachowywać tak, jakby na przekór wszystkim, i wszystkiemu chcieli sprawdzić co się stanie jeśli będą stosować zagrania przed którymi przestrzegani byli podczas przygotowań. Na efekt takiego sposobu prowadzenia gry nie trzeba było długo czekać. Mam nadzieję, że zawodnicy wyciągnęli wnioski i w dalszym etapie rozgrywek będą unikali tego typu „eksperymentów”. Na koniec chciałbym z dużym uznaniem powiedzieć o umiejętnościach jakie zaprezentowali zawodnicy drużyn uczestniczących w licealiadzie. Po zakończeniu turnieju osobiście przekazałem gratulacje zawodnikom i ich trenerom. Dziękuję także wszystkim dawnym reprezentantom, którzy przybyli, aby wesprzeć swoich kolegów”.