ŚWIĘTO WOJSK INŻYNIERYJNYCH W 1. BRZESKIM PUŁKU SAPERÓW

ŚWIĘTO WOJSK INŻYNIERYJNYCH

22 kwietnia 2022 r. klasa I C o profilu logistycznym została zaproszona do I Brzeskiego Pułku Saperów na obchody Święta Wojsk Inżynieryjnych nazywane Dniem Sapera. Ta coroczna uroczystość ma na celu upamiętnienie wszystkich saperów, którzy walczyli o wyzwolenie Polski w czasie II wojny światowej, a także brali udział w misjach pokojowych, przelewając krew i składając ofiarę życia.

ŚWIĘTO WOJSK INŻYNIERYJNYCH

W bramie jednostki przywitali nas żołnierze pełniący wartę, a następnie przeszliśmy pod opieką Starszego Szeregowego Tomasza Rożniatowskiego na plac apelowy, gdzie mogliśmy obserwować całą uroczystość przebiegającą zgodnie z wojskowym ceremoniałem. Wśród gości honorowych znaleźli się przedstawiciele Dowództwa Sił Zbrojnych RP oraz władz samorządowych Opolszczyzny, ale także Oławy i Powiatu Oławskiego. Były też rodziny saperów, którzy polegli w misjach międzynarodowych.

Mieliśmy też okazję spotkać się z kolegami z innych szkół, z którymi współpracuje brzeska jednostka. Najbardziej wzruszający był jednak widok przedszkolaków w skupieniu obserwujących uroczystość i bardzo emocjonalnie reagujących na wszystko, co się działo.

Nam również udzieliło się wzruszenie, szczególnie w czasie wciągania na maszt naszej flagi państwowej oraz odgrywania przez orkiestrę wojskową „Mazurka Dąbrowskiego”.

Pod adresem żołnierzy skierowano tego dnia wiele słów uznania. Podkreślano w przemówieniach, że saperzy realizują swoje zadania w czasie wojny i pokoju. Saperskie kolory – czarny i czerwony – są symboliczne. Jak mawiają saperzy: Czarne od dymu, czerwone od krwi.

Dzień Sapera był okazją do nagrodzenia  żołnierzy za ich wzorową służbę. Jedną w nagrodzonych osób był Pan Tomasz Rożniatowski -Tato naszej koleżanki Hani oraz przewodniczący Rady Rodziców naszej szkoły. Otrzymał on tytuł SZEREGOWCA ROKU 2021. Serdecznie gratulujemy wyróżnienia!

Uroczystość zakończyła się defiladą wojskową, która zrobiła na nas wielkie wrażenie. Po jej zakończeniu goście zostali zaproszeni do obejrzenia sprzętu będącego na wyposażeniu wojsk inżynieryjnych. Można było porozmawiać z żołnierzami, wsiąść do pojazdów wojskowych, a przede poznać sprzęt służący na co dzień saperom, w tym roboty, broń oraz maszyny służące na polu walki oraz w innych sytuacjach, w których działają saperzy.

Na koniec spotkania zostaliśmy poczęstowani tradycyjną wojskową grochówką, która wszystkim bardzo smakowała.

Wróciliśmy do domu z ogromem wrażeń, ale przede wszystkim pełni podziwu dla brzeskich saperów oraz dumy z Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Być może ten wyjazd zainspirował niektórych do służby w wojsku? Czas pokaże.

ŚWIĘTO WOJSK INŻYNIERYJNYCH

A oto, jak  utrwaliła uroczystość w swojej fotorelacji Hania Rożniatowska: Święto wojsk inżynieryjnych-compressed.pdf

Tekst:
Błaszkowiak Kamila i Beata Lewandowska-Olejnik