WARSZTATY HOSPICJUM DOMOWEGO

Niestrudzeni wolontariusze hospicjum domowego działającego przy Archidiecezji Wrocławskiej Caritas, pani Marta Możejko oraz pan Sławomir Graczyk poprowadzili w naszej szkole w piątek 15 marca blok wykładowo – warsztatowy na temat opieki paliatywnej.

Co to właściwie jest? Nasi uczniowie, wolontariusze Szkolnego Klubu „Zjednoczeni” mieli okazję dowiedzieć się, że jest nią aktywna całościowa opieka nad pacjentem, którego choroba nie odpowiada na leczenie.

Najważniejsze dla dobra osoby chorej jest opanowanie bólu, innych objawów oraz problemów psychologicznych, społecznych i duchowych. W następnej części spotkania uczniowie dowiedzieli się, jaki podstawowy cel przyświeca działaniom wolontariatu hospicyjnego: niesienie bezinteresownej pomocy osobom nieuleczalnie chorym, których tak naprawdę nie znamy. Kolejna część spotkania poświęcona była pokazaniu urządzeń oraz przedstawieniu czynności związanych z niesieniem pomocy i przynoszeniem ulgi osobom cierpiącym. Niektórzy z naszych uczniów ochoczo przećwiczyli, jak np. wymienić prześcieradło osobie obłożnie chorej, nie robiąc jej podczas takiego „zabiegu” krzywdy. Wolontariusze hospicjum domowego zachęcili naszych uczniów do wzięcia udziału w wieloletniej akcji „Pola Nadziei” oraz towarzyszącym jej konkursom. Chętnie odpowiadali też na pytania dotyczące pracy w hospicjum podkreślając wartość bezinteresownej, pięknej służby drugiemu człowiekowi. Taka praca to ładunek dobroci, a dobroć to piękno duszy ludzkiej. Piękno, które nie przemija, bowiem pokazuje jak być dobrym człowiekiem.

WARSZTATY HOSPICJUM DOMOWEGO

Katarzyna Bandura, Szkolny Klub Wolontariatu Zjednoczeni