ARS czyli jak dbać o miłość?

ars

W naszej szkole od wielu lat realizowany jest program profilaktyczny „ARS czyli jak dbać o miłość?”. Jest on kontynuowany we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną w Oławie.

Głównym jego założeniem jest uświadomienie młodzieży, jak  substancje psychoaktywne tj. alkohol, nikotyna czy narkotyki mogą negatywnie wpłynąć na takie cenione przez młodzież wartości jak miłość, przyjaźń, rodzina i bezpieczeństwo.

„Ars”z języka łacińskiego oznacza sztukę. Istotą programu jest szczególne zwrócenie uwagi na budowanie relacji, jej rozwój i trwanie w miłości, którą można porównać do sztuki. Wymaga to wypracowania umiejętności dbania o relację, dojrzałości i refleksji. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z negatywnymi skutkami zdrowotnymi, prokreacyjnymi
i społecznymi będącymi następstwem używania środków psychoaktywnych.  Poruszony został kontekst macierzyństwa i ojcostwa, a także możliwe negatywne konsekwencje incydentalnego korzystania z używek.

W ramach programu zostało podjętych wiele działań profilaktycznych oraz psychoedukacyjnych. Uczniowie klas drugich technikum oraz branżowej szkoły I stopnia, którzy w bieżącym roku szkolnym zostali objęci programem,  otrzymali także materiały edukacyjne.

Pamiętajmy jednak wszyscy, że dbanie o życie i zdrowie jest  wyrazem dbania o miłość w szerokim tego słowa znaczeniu.