Loading color scheme

Komputer w Pigułce 2023

Komputer w Pigułce 2023

Jak co roku w Zespole Szkół im. Zjednoczonej Europy w Oławie przeprowadzono po raz trzynasty konkurs informatyczny o zasięgu powiatowym „Komputer w pigułce”. Do konkursu zaproszono wszystkich uczniów ze szkół ponadpodstawowych z powiatu oławskiego.

Uczestnicy konkursu swoją przygodę z komputerem w tej formie rozpoczęli etapem wstępnym, który składał się z testu wiedzy online,  na specjalnie przygotowanej do tego stronie internetowej szkoły. Test ten składał się z 30 pytań, na które należało odpowiedzieć poprawnie w jak najszybszym czasie, ponieważ tylko 3 najlepsze osoby spośród każdej ze szkół kwalifikowały się do ostatniego etapu finałowego. W tej części konkursu młodzi informatycy musieli wykazać się  szeroką wiedzą o urządzeniach techniki komputerowej i budowie komputera.

W ten sposób spośród ponad 180 przetestowanych osób wyłoniono najlepszych 12, którzy rywalizowali ze sobą w konkursie finałowym.

Konkurs finałowy odbył się 23 marca w siedzibie organizatora. W przygotowanej na tę okazję sali, ustawiono trzy monterskie stanowiska i kilkanaście stanowisk potrzebnych do przeprowadzenia II etapu składającego się z testu wiedzy z zakresu urządzeń techniki komputerowej, tym razem było nieco trudniej.

Zaproszonych gości uroczyście przywitała Pani Jadwiga Braniewska Dyrektor Zespołu Szkół im. Zjednoczonej Europy w Oławie, życząc wszystkim startującym jak najlepszych wyników i powodzenia
w konkursie.

W pierwszej części finału wystartowało 11 uczniów z następujących Szkół powiatowych: Zespół Szkół im. Zjednoczonej Europy w Oławie, Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Oławie oraz Zespół Szkół im. Jana Kasprowicza w Jelczu-Laskowicach.

W wyniku testu wyłoniono trzech najlepszych informatyków, którzy zakwalifikowali się do drugiej ostatniej już części finału.

Druga część etapu finałowego była najbardziej złożona i wymagająca dla uczestników, w tej części uczniowie musieli wykazać się nie tylko wiedzą o komputerach, ale także umiejętnościami monterskimi i administracyjnymi, do niektórych części zadania niezbędna była określona wiedza z systemów operacyjnych.

Aby uczestnicy przy swoich zmaganiach mogli się też dobrze bawić zadanie „ubrane” było w fabułę, a akcja tej fabuły rozgrywała  się  w Oławie. Głównymi jej bohaterami byli uczniowie odbywający praktyki w jednej z oławskich firm (oczywiście fikcyjnie) oraz jak to bywa przy takich okazjach kierownik praktyk. Kierownikowi oczywiście bardzo zależy na tym, aby uczniowie jak najwięcej nauczyli się podczas odbywania praktyk i znajduje dla nich ciekawe zadania na miarę możliwości swoich podopiecznych. Uczestnikom tej przygody zarówno z jednej jak i drugiej strony przyświeca również idea dbania o naszą planetę, w związku z tym postanawiają zbudować komputery z odzysku, aby służyły do nauki młodszym pokoleniom. Może eksponaty zostaną w przyszłości przekazane do Muzeum Techniki, kto wie?

Pierwsza część zadania była najbardziej pracochłonna i wymagała pewnego doświadczenia w montażu podzespołów komputerowych. Tematem tej części było złożenie starego kilkunastoletniego komputera.  Zadaniem uczestników było dobranie z dostępnych części i podzespołów komputerowych zestaw do montażu oraz prawidłowe skonfigurowanie i zmontowanie zestawu komputerowego, oczywiście na czas.

Po zmontowaniu zestawu, na podstawie szacunkowego zapotrzebowania na moc wybranych podzespołów należało dobrać odpowiedni zasilacz do jednostki komputerowej. Po tych czynnościach był czas na prace administracyjne, w związku z tym należało w odpowiedni sposób skonfigurować komputer kierownika praktyk. Jednym z zadań była możliwość zrobienia „żartu kierownikowi”(odpowiednie zmiany w rejestrze systemu operacyjnego), zadanie to okazało się jednak za trudne dla uczniów.

Najwięcej czasu uczestnikom zajął sam montaż podzespołów. Komputery były dość leciwe i miały nietypową obudowę, uczniowie musieli się mocno „pogimnastykować”, aby odpowiednio zamontować np. radiator. Część praktyczna konkursu finałowego nie należała do najłatwiejszych, sami uczestnicy typowali od 7 do 10 pkt. w dziesięciopunktowej skali trudności.

Kompletny zestaw w całości udało się złożyć tylko jednemu uczestnikowi, który również poradził sobie z pozostałymi zadaniami najlepiej z finałowej trójki, ukończył też zadanie w najkrótszym czasie i został zwycięzcą. Mowa o uczniu z Zespołu Szkół im. Zjednoczonej Europy w Oławie Michale Gworysie. Jak sam mówi, nie spodziewał się tak dobrego wyniku, ale jest mu bardzo miło z tego powodu, zwłaszcza, iż jest to jego pierwszy konkursowy sukces jako ucznia w tej szkole.

Tak przedstawia się klasyfikacja końcowa konkursu „Komputer w Pigułce”:

I miejsce              -             Michał Gworys – Zespół Szkół im. Zjednoczonej Europy w Oławie

Komputer w Pigułce 2023

II miejsce             -             Janusz Bartosiewicz – Zespół Szkół im. Jana Kasprowicza w Jelczu-Laskowicach

Komputer w Pigułce 2023

III miejsce           -             Konrad Porzuczek – Liceum Ogólnokształcące nr 1 im. Jana III Sobieskiego w Oławie

Komputer w Pigułce 2023

Organizatorzy konkursu Sylwia Ptak i Miłosz Solarski gratulują uczestnikom wysokiej formy intelektualnej, umiejętności technicznych oraz ambicji w dążeniu do doskonałości. Dziękują również nauczycielom za przemiłą atmosferę podczas konkursu oraz przygotowanie młodzieży do niego, rodzicom z Rady Rodziców ZS im. Zjednoczonej Europy w Oławie za sfinansowanie bufetu podczas imprezy konkursowej, a Starostwu Powiatowemu za ufundowanie nagród dla wszystkich uczestników finału.

Najlepsza trójka otrzymała nagrody finansowe w postaci bonów zakupowych do sklepu komputerowego:  „S-Computers”.

Do następnego konkursu!

(MS)