I Międzyszkolny Konkurs Historyczny „Konstytucja 3 Maja 1791”

Zespół Szkół im. Zjednoczonej Europy w Oławie serdecznie zaprasza do udziału w I Międzyszkolnym Konkursie Historycznym „Konstytucja 3 Maja 1791”.

Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

W celu zgłoszenia się do udziału w konkursie należy przesłać wypełnioną „Zgodę na udział w konkursie „Konstytucja 3 Maja 1791”” na adres: dawid.kulakowski@zsp2olawa.edu.pl

„Konstytucja 3 Maja była próbą ratowania upadającej Rzeczpospolitej. Edmund Burke, irlandzki XVIII‑wieczny konserwatywny myśliciel i mąż stanu, nazwał ją najszlachetniejszym dobrem, otrzymanym kiedykolwiek przez jakikolwiek naród.

Zgoda Sejmu to sprawiła

Że nam wolność przywróciła

Wiwat! Krzyczcie wszystkie stany

Niechaj żyje Król kochany! – głoszą słowa Poloneza Trzeciego Maja, piosenki powstałej już w 1791 roku. Podkreślają one rolę króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w tworzeniu ustawy. To właśnie on przygotował projekt nowej konstytucji. Towarzyszyli mu w tym dziele Stanisław Małachowski, Stanisław Staszic, Hugo Kołłątaj, Ignacy Potocki.”

RODO Zgoda na udział w konkursie „Konstytucja 3 Maja 1791”.pdf