Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Zajęcia o zdrowiu psychicznym

Z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego w naszej szkole zostały zorganizowane zajęcia, w których udział wzięli przedstawiciele trójek klasowych większości klas zawodowych i technikum. Każdego roku dzień ten obchodzony jest pod innym hasłem. W tym roku mottem przewodnim był tekst: „Zdrowie psychiczne w nierównym świecie”.

Podczas zajęć uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną, podczas której poznali symptomy zaburzeń psychicznych, sposoby radzenia sobie w trudnych sytuacjach oraz dbania  o swoje zdrowie psychiczne i samopoczucie. Prowadzący udzielili uczniom informacji o tym z pomocy jakich specjalistów oraz w jakich sytuacjach i gdzie mogą korzystać. Szczególny nacisk został położony na to, żeby nie bać się i nie wstydzić prosić o pomoc.

Forma zajęć, skierowana do przedstawicieli uczniowskich trójek klasowych, miała na celu zaproszenie ich do większej współpracy w sensie nie tylko dzielenia się wiedzą z przeprowadzonych właśnie zajęć, ale także zwracania uwagi na funkcjonowanie ich koleżanek i kolegów, których zachowanie w różny sposób może martwić i niepokoić. Uczniowie zostali poproszeni o zgłaszanie takich sytuacji celem szybkiego podejmowania interwencji oraz udzielenia wsparcia i pomocy.

Zajęcia z udziałem trójek klasowych obserwowała dyrektor szkoły Jadwiga Braniewska, która podziękowała uczniom za aktywność, zachęcając ich jednocześnie do większej dbałości o swój stan zdrowia psychicznego i fizycznego. Pani dyrektor przyłączyła się do apelu o kontakt uczniów z pracownikami szkoły z zakresu pomocy psychologiczno – pedagogicznej, kiedy pewne zdarzenia i zachowania innych uczniów ich niepokoją. Podkreśliła również rolę i  znaczenie wzajemnych rozmów i relacji między uczniami jako czynnika pozytywnie wpływającego na pokonywanie trudnych sytuacji emocjonalnych.