Loading color scheme

Dzień Ziemi

Dzień Ziemi

Międzynarodowy Dzień Ziemi są to akcje prowadzone corocznie wiosną, których celem jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie. 

Organizatorzy Dnia Ziemi chcą uświadomić obywatelom, jak kruchy jest ekosystem planety ludzi. Na obchody składa się zwykle wiele wydarzeń organizowanych przez różnorodne instytucje.

W Polsce obchody Dnia Ziemi zostały zapoczątkowane w 1990 r.

Dzień Ziemi to doskonała okazja do organizowania różnego rodzaju wydarzeń promujących ekologię, w tym akcje zbierania śmieci oraz sadzenia drzew. Jest to również szansa na poprawę świadomości dotyczącej efektów niszczenia środowiska naturalnego, do których zaliczyć można zanieczyszczenie powietrza, wody, czy globalne ocieplenie.

22 kwietnia setki milionów ludzi na całym świecie będą świętować ten dzień. Idea troski o niebieską planetę łączy ludzi niezależnie od narodowości, wyznania, zawodu, wieku czy innych kategorii różnicujących. Co każdy z nas może zrobić z tej okazji?

  • Zasadźmy drzewo (może być krzew). Możemy to zrobić w dowolnym miejscu, jednak najlepiej aby zasadzić drzewo blisko miejsca w którym mieszkamy.
  • Nie wyrzucajmy baterii do zwykłych koszy. W jednej tonie baterii znajduje sie średnio 3 kg rtęci, 0,5 kg kadmu i po kilka kilogramów niklu i litu. Mogą one wywołać uszkodzenia mózgu i układu nerwowego, nerek czy nowotwory. W trosce o zdrowie wyrzucjamy je do specjalnych pojemników, które można znaleźć w cetrach handlowych, sklepach czy szkołach.
  • Zbierzmy niepotrzebne szkło i wyrzućmy do specjalnego kontenera - przy recyklingu szkła zużywane jest 21% energii mniej niż przy produkcji nowego szkła.
  • Zbierzmy puszki aluminiowe (po napojach gazowanych) i oddajmy do skupu. Złoża boksytu z którego otrzymuje się aluminium potrzebne do produkcji puszek, nie są odnawialne, co prowadzi do ich bezpowrotnego wyczerpywania. Aluminiowe puszki nadają się w całości do ponownego przetworzenia.
  • Pozbierajmy śmieci. Postarajmy się oczyścić ze śmieci jakąkolwiek część ziemi. Może to być nasze podwórko (jeśli jest zaśmiecone) lub jakiś inny teren gdzie zebrało się dużo odpadów.
  • Codziennie segregujmy śmieci, oszczędzajmy wodę, gaz i energię elektryczną.

segregacja smieci zasady 1

Każdy z nas jest mieszkańcem tej planety dlatego każdy z nas powinien czuć się odpowiedzialny za jej stan!

Zapraszamy uczniów do udziału w webinarium na temat zmian klimatu oraz działań na rzecz ochrony klimatu.

To już drugie z serii spotkań Lekcje z Klimatem organizowanych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska we współpracy z naukowcami Uniwersytetu Warszawskiego.

Kiedy premiera? Czwartek, 22/04 o godz. 12:00.

Webinarium dostępne będzie na stronie www.lekcjezklimatem.pl Nagrania z wydarzenia będą dostępne na stronie również po jego premierze.

Zapraszamy także do udziału w szkolnym konkursie ekologicznym, który odbędzie się 22.04.2021r. Link do konkursu przekażą wychowawcy.

Organizator-klasa 2B4.