Loading color scheme

POROZMAWIAJMY O DEPRESJI…

Depresja

Dziś tj. 23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją, dzień ten został ustanowiony przez Ministerstwo Zdrowia w 2001 roku, którego celem jest pogłębianie wiedzy na temat depresji oraz psychoedukacja.

               W ostatnich latach można zauważyć ogromny wzrost u populacji zaburzeń w zakresie zdrowia psychicznego. Liczni specjaliści alarmują, że zaburzenia depresyjne/depresja staje się powszechną chorobą, na którą cierpi wielu ludzi. Zaburzenia depresyjne są czwartym najpoważniejszym problemem zdrowotnym na świecie, a czas pandemii pogłębia istniejące problemy emocjonalne. W Polsce na depresję cierpi 1,5 mln ludzi.

               Przypomnijmy czym jest zdrowie, mianowicie wg Światowa Organizacja Zdrowia – zdrowie można określić jako stan pełnego fizycznego, umysłowego i społecznego dobrostanu a nie tylko całkowity brak choroby czy kalectwa. Zdrowie psychiczne można rozpatrywać w kategoriach zdrowia emocjonalnego, umysłowego, społecznego, jak i duchowego. Zaburzenie któregoś z obszarów zdrowia niewątpliwie niesie ze sobą ryzyko zachorowania np. na depresję. 

Przyczyny depresji zazwyczaj są mieszane, najczęściej jednak depresję można podzielić na depresję endogenną i egzogenną. Jako główne przyczyny depresji można wymienić czynniki biologiczne, psychologiczne, społeczne i kulturowe. Jednak to, co jest najistotniejsze to to, że depresja powinna być leczona. Zanim jednak dojdzie do leczenia potrzebna jest specjalistyczna konsultacja u lekarza psychiatry oraz psychologa/psychoterapeuty. Lekarz psychiatra bądź lekarz pierwszego kontaktu zajmuje się leczeniem farmakologicznym; natomiast psycholog/psychoterapeuta prowadzi psychoterapię, która ma za zadanie złagodzić trudności w radzeniu sobie z problemami oraz nabycia umiejętności konstruktywnego radzenia sobie z kryzysami. Co ważne i o czym należy pamiętać, depresji samemu wyleczyć nie można. Psychoterapia lub farmakoterapia są konieczne i niezbędne podczas leczenia. Oczywiście, pomoc niesioną przez specjalistów możemy wzmacniać poprzez zdrowe i właściwe odżywianie oraz aktywność fizyczną. W tym drugim przypadku należy jednak pamiętać, żeby nic nie robić na siłę, nie forsować organizmu i wsłuchiwać się w jego potrzeby.

                Należy pamiętać, że najistotniejszym czynnikiem, który pozwala poradzić sobie w sytuacji trudnej/kryzysowej czy też w chorobie jest szeroko rozumiane wsparcie społeczne,  które pomaga nam podtrzymać wiarę i nadzieję, w nasze możliwości. Kontakt z drugim człowiekiem - wspólne poszukiwanie rozwiązania problemu; czy też korzystanie z pomocy specjalistycznej daje możliwości na przezwyciężenie trudności.

            Jakie objawy niesie ze sobą depresja? Jest ich wiele. Fizyczne objawy depresji to: drżenie kończyn, zawroty i bóle głowy, dolegliwości żołądkowe, ucisk i ból w klatce piersiowej, przyspieszona akcja serca, wysokie ciśnienie tętnicze, nadmierna potliwość, spadek popędu seksualnego, a także zaburzenia miesiączkowania u kobiet. Z kolei psychiczne objawy depresji to: nieuzasadniony lęk, złość i gniew na otoczenie i własną osobę, agresja, zmiany nastroju, niska samoocena, niechęć do życia, myśli samobójcze, bezsenność, rezygnacja z kontaktów z ludźmi i wychodzenia z domu, a także zaniedbywanie higieny osobistej.

PAMIĘTAJ:

Jeśli podejrzewasz u siebie lub kogoś bliskiego depresję – nie wahaj się i skontaktuj się ze specjalistą.

               Przypominamy numery telefonów, pod którymi można otrzymać profesjonalną pomoc i porozmawiać ze specjalistą!!!                  

ANTYDEPRESYJNY TELEFON FORUM PRZECIW DEPRESJI 22 594 91 00 środy-czwartki 17:00-19:00 bezpłatne porady udzielane przez psychiatrę.

ANTYDEPRESYJNY TELEFON ZAUFANIA ITAKA 22 484 88 01 poniedziałek, czwartek 17 :00 – 20:00

Młodzieżowy telefon zaufania 192 88

Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111 w godzinach 12:00 – 02:00

               Pamiętajcie także, że w szkole można skorzystać z pomocy pedagoga, psychologa, psychoterapeuty pedagogicznego. Wspólnie znajdziemy rozwiązanie! Zapraszamy serdecznie.

 

                                                                                                                                                    Opracowali:

 

                                                                                                                                                    A.Indyka, P.Kałużny