Loading color scheme

Kącik literacki - Ola czyta… Miriam Synger „Jestem Żydówką”

Kącik literacki - Ola czyta… Miriam Synger „Jestem Żydówką”

"Wiecie, czego nie wolno robić nie-Żydowi? Tego samego co Żydowi. Nie wolno obrażać, wyzywać, rzucać obelgi, upokarzać, poniżać i krzywdzić innych" cyt. za Miriam Synger https://www.instagram.com/jestem_zydowka/

„Przeżywasz jak Żyd okupację…”, „ale z Ciebie Żyd”. Krzywdzące, antysemickie zwroty. Warto mieć świadomość, co oznaczają, jakie niosą nacechowanie emocjonalne, a w tym może pomoc lektura książki Miriam Synger „Jestem żydówką”. Miriam nie tylko uchyla rąbka tajemnicy o życiu ortodoksyjnych Żydów w Polsce, zaprasza również pod swój dach, do swojej codzienności pełniej dziecięcych problemów, dobrych, ale i tych słabszych chwil.  Wyjaśnienia niezrozumiałych zwrotów również są zawarte w książce, a także  kilka ilustracji dla fanów obrazków. Autorka opisuje swoje codzienne życie, przezabawne opowieści  o dzieciach, porządna dawka wiedzy o judaizmie i Żydach. Brakowało takiej pozycji w księgarni. Właśnie takiej, szczerej, prawdziwiej bez ubarwień. Po prostu codzienność. Pięknie można zauważyć odmienności i docenić, że jesteśmy tak różni od siebie, a jednak… tak wiele mamy wspólnego. Bardzo cenna pozycja na mojej półce i w sercu. Polecam wszystkim, tym uprzedzonym jak i tym ciekawskim. Warto otworzyć się na innych oraz poznać ich historie.