Loading color scheme

2021 Rok Stanisława Lema

Urodzony 12 lub 13 września 1921 we Lwowie Zmarł 27 marca 2006 w Krakowie. Polski pisarz gatunku hard science fiction, filozof, futurolog oraz krytyk. Ukończył medycynę, ale nigdy nie podjął pracy jako lekarz.

SolarisJest najczęściej tłumaczonym polskim pisarzem, a w pewnym okresie był najbardziej poczytnym nieanglojęzycznym pisarzem SF, mimo małego odbioru w Stanach Zjednoczonych. Jego książki przetłumaczono na ponad 40 języków, osiągnęły łączny nakład ponad 30 milionów egzemplarzy.

Bibliografia cyfrowa:

Oficjalna strona Stanisława Lema;

Biogram;

13 przepowiedni Lema, które się sprawdziły
„(…)Tablet i e-booki, smartfony, Google, a nawet Matrix zostały wymyślone przez autora „Solaris” już w połowie XX wieku. (…) trafnie przewidział zmierzch książek papierowych i nadejście ery formatów elektronicznych i czytników e-booków. Pisał o tym już w 1961 roku w powieści „Powrót z gwiazd (…)
(…) Całe popołudnie spędziłem w księgarni. Nie było w niej książek. Nie drukowano ich już od pół wieku bez mała. A tak się na nie cieszyłem, po mikrofilmach, z których składała się biblioteka „Prometeusza”. Nic z tego. Nie można już było szperać po półkach, ważyć w ręce tomów, czuć ich ciężaru, zapowiadającego rozmiar lektury. Księgarnia przypominała raczej elektronowe laboratorium. Książki to były kryształki z utrwaloną treścią. Czytać można je było przy pomocy optonu. Był nawet podobny do książki, ale o jednej, jedynej stronicy między okładkami. Za dotknięciem pojawiały się na niej kolejne karty tekstu.(…)

Audioteka Stanisław Lem

Lem na NinateceStanisław Lem na Ninatece

Stanisław Lem | Zapiski ze współczesności | 1/5 (wypowiedź)
Znany pisarz wspomina swoje dzieciństwo we Lwowie, okres okupacji, studiów medycznych oraz początki kariery literackiej: pisanie wierszy, tworzenie opowiadań i próby wydania debiutu książkowego
Lem | Sezon na Dwójkę (program publicystyczny)
Audycja poświęcona twórczości Stanisława Lema
Szpital Przemienienia | Stanisław Lem | 1/25 (słuchowisko)
Debiutancka, realistyczna powieści Stanisława Lema, w której odnajdujemy autobiograficzne tropy wojennej okupacji, a także początki problemów filozoficznych, które przez całe życie nurtowały pisarza
Lem. Życie nie z tej ziemi | Wojciech Orliński | 1/25 (słuchowisko)
Pierwsza w Polsce biografia Stanisława Lema. W książce Wojciech Orliński czerpie zarówno z nowo odkrytych, jak i wcześniej niewykorzystanych źródeł. Autor, korzystając szczególnie z ustaleń Agnieszki Gajewskiej zawartych w jej książce „Zagłada i gwiazdy. Przeszłość w prozie Stanisława Lema”, odkrywa zarówno poważne, jak i zabawne tajemnice z życia pisarza

 

Zapraszamy do Biblioteki Szkolnej oraz lektury, gdyż:

„Książką można czytelnikowi głowę, owszem przemeblować o tyle, o ile jakieś meble już w niej przed lekturą stały” - Stanisław Lem Doskonała próżnia. Wielkość urojona