Loading color scheme

Z WIZYTĄ W „TĘCZY”

Z WIZYTĄ W „TĘCZY”

Grupa wolontariuszy ze Szkolnego Klubu Wolontariatu „Zjednoczeni”, działającego w naszej placówce odwiedziła 24 maja b.r. niezwykłe miejsce, sąsiadujące z naszą szkołą. Jest nim Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom „Tęcza” w Oławie, zajmujące część wyremontowanych kilka lat temu budynków pokoszarowych przy ul. 3 Maja 18.

Uczniowie pod opieką nauczycielki Katarzyny Bandury mieli możliwość zwiedzić pomieszczenia służące ok. 200 niepełnosprawnym osobom, objętym opieką terapeutyczno – rehabilitacyjną. Wśród nich są dzieci, młodzież i dorośli z uszkodzeniami centralnego układu nerwowego, opóźnieniem w rozwoju psychoruchowym itp. Stowarzyszenie prowadzi w ośrodku przy ul. 3 Maja 3 placówki zajmujące się kompleksowo i bardzo profesjonalnie osobami niepełnosprawnymi:

- Ośrodek Terapeutyczno – Rehabilitacyjny

- Warsztat Terapii Zajęciowej

- Zakład Aktywności Zawodowej

Pracownicy ośrodka oprowadzając uczniów po trzech placówkach w niezwykle zajmujący sposób opowiadali o działalności Stowarzyszenia oraz o sposobach i metodach pracy terapeutów i specjalistów zatrudnionych w tej placówce. Uczniowie mogli doświadczyć świata wszystkimi zmysłami w specjalnie zaprojektowanej i urządzonej sali, poćwiczyć chwilę  w sali gimnastycznej, wyposażonej w niezwykłe  i oryginalne pomoce aktywizujące pracę mięśni i pobudzające zmysły. Wolontariusze zwiedzili też pracownie terapii zajęciowej i byli świadkami powstawania ciekawych prac oraz przedmiotów użytkowych, takich jak niepowtarzalnych kolorystycznie świec zapachowych, mydełek i zawieszek, naczyń ceramicznych wypalanych w jednej z pracowni arteterapii, prac plastycznych, obrazów, kalendarzy itd. Wszystkie przedmioty i prace artystyczne wytwarzane są przez podopiecznych ośrodka „Tęcza” pod kierunkiem wykwalifikowanej kadry specjalistów. Część podopiecznych zajmuje się od niedawna pracami ogrodowymi i hodowlą roślin w pozyskanym ogródku działkowym. Działalność „Tęczy” finansowana jest ze środków rządowych, w 10% przez powiat oławski, a także dzięki wpłatom darczyńców oraz przekazywaniu części podatku dochodowego przez osoby fizyczne. Przygodę z „Tęczą” wolontariusze zakończyli w „Chochelka” Restaurant (zakład aktywności zawodowej) delektując się pysznym ciastem z rabarbarem.

Z WIZYTĄ W „TĘCZY”

Z WIZYTĄ W „TĘCZY”

Z WIZYTĄ W „TĘCZY”

Z WIZYTĄ W „TĘCZY”

Z WIZYTĄ W „TĘCZY”

Z WIZYTĄ W „TĘCZY”

Z WIZYTĄ W „TĘCZY”

Z WIZYTĄ W „TĘCZY”

Z WIZYTĄ W „TĘCZY”

Z WIZYTĄ W „TĘCZY”

Z WIZYTĄ W „TĘCZY”

Z WIZYTĄ W „TĘCZY”

Z WIZYTĄ W „TĘCZY”