Nadzieja rozkwita na nowo

Pola Nadziei

Tym hasłem oławskie hospicjum domowe działające przy Archidiecezji Wrocławskiej Caritas rozpoczęło, po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, kampanię Pól Nadziei. Wydarzenie miało miejsce w sali rycerskiej Urzędu Miejskiego w Oławie w dniu 13.01.2023.

Zespół Szkół im. Zjednoczonej Europy w Oławie reprezentowała klasa 3 B technikum wraz z opiekunem Katarzyną Bandurą. Uroczystość poprowadzili wolontariusze hospicjum domowego, Marta Możejko oraz Sławomir Graczyk. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele władz miasta Oława, burmistrz Tomasz Frischmann oraz jego zastępcy. Przemówienie wygłosił dyrektor Caritas, ks. Dariusz Amrogowicz. We wzruszającym wystąpieniu opiekun z ramienia medycznego, doktor Adam Dziadura opowiedział o celach i sensie działania hospicjum domowego. Obecnie oławskie hospicjum domowe ma pod swoją opieką ponad stu pacjentów z Oławy i okolic cierpiących na nieuleczalne choroby. Za swoją wieloletnią pracę w hospicjum pan doktor A. Dziadura otrzymał order od Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. W dalszej części spotkania koordynatorzy Pól Nadziei przedstawili plan działania na bieżący rok. Będą organizowane konkursy poetyckie i plastyczne, kwesta charytatywna, Poranek oraz tradycyjny Marsz Żonkilowy, a także spotkania w szkołach, podczas których pracownicy i wolontariusze hospicjum domowego będą opowiadać o swojej pracy z ludźmi zmagającymi się z chorobami nowotworami, by budzić w młodych ludziach empatię i wrażliwość na cierpienie innych. Inaugurację Oławskich Pól Nadziei uświetnił recital muzyczny przygotowany przez panią Izabelę Smoleń, prowadzącą Zespół Wokalny w Oławie.

Pola Nadziei to taki program, który kierujemy do tych, którzy zmagają się
z chorobą nowotworową. Często potrzeba im nadziei na wyjście, na wyjście do drugiego człowieka i to właśnie wy jesteście tą nadzieją. Biorąc udział w tym projekcie, co roku pod przewodnictwem lekarzy hospicjum domowego i pielęgniarek, także wasz wkład jako wolontariuszy daje im nadzieję, że nie są sami ze swoim problemem. Dzięki wam wiedzą, że ktoś o nich pamięta, ktoś za nimi się wstawia, ktoś chce o nich się troszczyć - mówił uczniom ks. Dariusz Amrogowicz inaugurując w Oławie kolejną edycję akcji Pola Nadziei.

Pola Nadziei

(KB)