Loading color scheme

NIEPOJĘTE! 40-TONOWY TIR Z DARAMI Z BARNTRUP DLA UCHODŹCOW Z UKRAINY!

Dary z Barntrup

Nasza partnerska szkoła z Barntrup (Niemcy) znów pokazała najwyższą klasę, jeśli chodzi o organizowanie akcji pomocy dla tych, którzy potrzebują, a wcale o tę pomoc nie proszą. Po raz kolejny zebrali się niemieccy uczniowie, ich rodzice, nauczyciele, dyrekcja Gimnazjum Miejskiego, władze miasta oraz ludzie dobrej woli, by wesprzeć uchodźców, a także ofiary wojny na Ukrainie.

Zaledwie miesiąc upłynął od dnia, gdy nauczyciele z Barntrup trzema busami przywieźli pomoc dla Ukrainy. Tym razem to już nie były busy, lecz ogromny 40-tonowy samochód ciężarowy, prowadzony przez dwóch kierowców – wolontariuszy, Oliviera Müllera i Mauriela Reeve, którzy w jedną noc pokonali 800 – kilometrową trasę z Niemiec  do Polski, by po rozładowaniu darów ruszyć w drogę powrotną. Środek transportu udostępnił nieodpłatnie właściciel firmy transportowej Spedition VBE z miejscowości Bösingfeld.

Dary z Barntrup

Dary z Barntrup

Wszelkich starań w załatwieniu transportu i załadunku dołożył Burmistrz Miasta Barntrup, pan Ortmeier. Rankiem, 9 kwietnia, transport z Niemiec powitała grupa oławian, nauczycieli naszej szkoły, pracowników Starostwa Powiatowego w Oławie wraz ze Starostą Oławskim,  panem Zdzisławem Brezdeniem oraz jego zastępcą, panem Witoldem Niemirowskim. Dzięki zabiegom Starosty Oławskiego, dary można było bezpiecznie złożyć w hali magazynowej należącej do przedsiębiorstwa PKS w Oławie. Wśród najpotrzebniejszych rzeczy oprócz żywności, artykułów drogeryjno – higienicznych i ubrań dla dzieci znalazły się również przybory szkolne, wózki dziecięce i artykuły o które prosili „oławscy” uchodźcy z Ukrainy. Ponad 90% przywiezionych przez naszych zachodnich sąsiadów darów to rzeczy zupełnie nowe, zakupione ze zbiórki pieniędzy, do której przyłączyli się mieszkańcy okręgu Lippe, w którym znajduje się nasze zaprzyjaźnione miasteczko Barntrup. Rozładunek darów nie sprawiał problemów, gdyż zostały one fachowo spakowane, opisane i osadzone na europaletach. Cześć dóbr od razu trafiła do oławskiego oddziału PCK. Ukraińskie dzieci i ich mamy na pewno ucieszą się z wiosennych ubranek, wózków, a także smacznych odżywek i przyborów niezbędnych w przedszkolu i szkole. Podczas lekcji religii niemieccy uczniowie wykonali śliczne okolicznościowe wielkanocne przypinki i przekazali je dla dzieci polskich i ukraińskich w dowód sympatii i dziecięcej solidarności.

Dary z Barntrup

Po południu do Oławy zawitała ekipa Radia i Telewizji Wrocław, związana z fundacją Studio Wschód, która od lat wspiera polskie rodziny zamieszkujące tereny dzisiejszej Ukrainy. W przyszłym tygodniu redaktorzy fundacji odwiedzą ukraińskie miasteczka i dostarczą ich mieszkańcom artykuły pierwszej potrzeby. Kolejne dary pojadą do Glinian na Ukrainie, małej miejscowości w obwodzie lwowskim, zaprzyjaźnionej z naszym powiatem oławskim.

Dary z Barntrup

Dary z Barntrup

Jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim darczyńcom, osobom niosącym pomoc oraz wsparcie w dążeniu do szlachetnego celu. Tym właśnie objawia się prawdziwe człowieczeństwo, że niezależnie od tego, do jakiej narodowości przynależymy, potrafimy stanąć ramię w ramię, by wspólnie „walczyć” o pokój i dobro, nieść bezinteresowną pomoc, wierzyć w sens pomagania.

Katarzyna Bandura